Weather Alert
Currently
63°
Taylorville, IL

4-H Livestock Shows Results

Sheep Show pictured left to right: Bekka Fesser, Tanner Mickey, Kara Fesser,  and Bryanna Fesser

 

 

The results from the show are grouped by show and then by class and are listed in the following sequence:  exhibitor’s name,  4-H club, breed/type of animal (if applicable), and awards earned.

 

Swine - Jr. Gilt-Light / Berk

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               B                  

Amy Heberling                 New Vision                                       C                  

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               C                  

Clayton Smith                 Mt Auburn Rustlers                               A                  

 

Swine - Jr. Gilt-Light / C. White

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Amy Heberling                 New Vision                                       B                  

Amy Smith                     Mt Auburn Rustlers                               A                  

Clayton Smith                 Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion

 

Swine - Jr. Gilt-Light / Duroc

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Mackenzie Harmon              Lads and Lassies                                 B                  

Amy Heberling                 New Vision                                       A                   Breed Champion

Lucy Wubker                   Warriors                                         A                  

 

Swine - Jr. Gilt-Light / Hamp

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion

 

Swine - Jr. Gilt-Light / Other Purebred

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Clayton Smith                 Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion

 

Swine - Jr. Gilt-Light / P. China

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Amy Heberling                 New Vision                                       B                  

Abby Smith                    Mt Auburn Rustlers                               A                  

Clayton Smith                 Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion

 

Swine - Jr. Gilt-Light / S. Poland

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                          

Amy Smith                     Mt Auburn Rustlers                               B                  

 

Swine - Jr. Gilt-Light / X-Bred

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               A                   Reserve Grand Champion

Bekka Fesser                  Lads and Lassies                                 B                  

Kara Fesser                   Lads and Lassies                                 C                  

Caitlin Hadden                Blue Ribbon                                      C                  

Matthew Hadden                Blue Ribbon                                      C                  

Cameron Harmon                Lads and Lassies                                 C                  

Amy Heberling                 New Vision                                       A                  

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               C                  

 

Swine - Jr. Gilt-Light / York

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion, Reserve Grand Champion

Clayton Smith                 Mt Auburn Rustlers                               B                  

 

Swine - Jr. Gilt -Medium / Berk

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                          

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               C                  

Abby Smith                    Mt Auburn Rustlers                               B                  

 

Swine - Jr. Gilt -Medium / S. Poland

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion

 

Swine - Jr. Gilt -Medium / X-Bred

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Bekka Fesser                  Lads and Lassies                                 C                   

Caitlin Hadden                Blue Ribbon                                      A                   Breed Champion, Grand Champion

Matthew Hadden                Blue Ribbon                                      B                  

 

Swine - Jr Gilt-Heavy / Berk

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion, Grand Champion

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               C                  

 

Swine - Jr Gilt-Heavy / X-Bred

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Kara Fesser                   Lads and Lassies                                 B                  

 

Swine - Sr, Gilt-Light / York

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               A                  

 

Swine - Barrow-Light / Berk

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               A                   Reserve Breed Champion

Amy Heberling                 New Vision                                       B                  

Reed Heberling                New Vision                                       B                  

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               C                   

Abby Smith                    Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion, Grand Champion

Clayton Smith                 Mt Auburn Rustlers                               A                  

 

Swine - Barrow-Light / C. White

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Mackenzie Harmon              Lads and Lassies                                 B                  

Abby Smith                    Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion

Amy Smith                     Mt Auburn Rustlers                               A                   Reserve Breed Champion

 

Swine - Barrow-Light / Duroc

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Meghan Donnan                New Vision                                       C                  

 

Swine - Barrow-Light / Duroc

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                          

Mackenzie Harmon              Lads and Lassies                                 A                   Reserve Breed Champion

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               B                  

Jarrett Sarver                New Vision                                       A                   Breed Champion

Lucy Wubker                   Warriors                                         B                  

 

Swine - Barrow-Light / Hamp

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion, Reserve Grand Champion

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               B                   Reserve Breed Champion

 

Swine - Barrow-Light / Other Purebred

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                          

Amy Heberling                 New Vision                                       B                  

Reed Heberling                New Vision                                       A                   Breed Champion

 

Swine - Barrow-Light / S. Poland

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               A                   Breed Champion

 

Swine - Barrow-Light / X-Bred

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Bekka Fesser                  Lads and Lassies                                 C                  

Kara Fesser                   Lads and Lassies                                 B                  

Reed Heberling                New Vision                                       A                   Breed Champion

 

Swine - Barrow-Light / York

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Reed Heberling                New Vision                                       A                   Breed Champion

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               B                   Reserve Breed Champion

 

Swine - Barrow-Medium / Berk

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               B                  

 

Swine - Barrow-Medium / Berk

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               C                  

 

Swine - Barrow-Medium / C. White

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Amy Smith                     Mt Auburn Rustlers                               B                  

 

Swine - Barrow-Medium / X-Bred

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Bekka Fesser                  Lads and Lassies                                 B                  

Kara Fesser                   Lads and Lassies                                 C                  

 

Swine - Barrow-Heavy / Berk

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Georgia Miller                Mt Auburn Rustlers                               C                  

 

Swine - Showmanship / Junior

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Meghan Donnan                New Vision                                       B                  

Bekka Fesser                  Lads and Lassies                                 B                  

Kara Fesser                   Lads and Lassies                                 B                  

Mackenzie Harmon              Lads and Lassies                                 B                  

Jarrett Sarver                New Vision                                       B                  

Swine - Showmanship / Junior

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Abby Smith                    Mt Auburn Rustlers                               A                   Junior Showmanship

Amy Smith                     Mt Auburn Rustlers                               B                  

 

Swine - Showmanship / Senior

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brandon Butcher               Mt Auburn Rustlers                               A                   Senior Showmanship

Caitlin Hadden                Blue Ribbon                                      B                  

Cameron Harmon                Lads and Lassies                                 B                  

Amy Heberling                 New Vision                                       A                  

Reed Heberling                New Vision                                       B                  

Lucy Wubker                   Warriors                                         B                  

 

Sheep - Wether-Light / Hampshire

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Alec Myers                    Warriors                                         A                   Reserve Grand Champion

 

Sheep - Wether-Light / Suffolk

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Tanner Mickey                 Christian County 4-H Clover Club                 A                   Grand Champion

 

Sheep - Wether-Light / X-Bred

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Kara Fesser                   Lads and Lassies                                 A                  

Tanner Mickey                 Christian County 4-H Clover Club                 B                  

 

Sheep - Wether-Medium / Other Purebred

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                      &nbs

Comments
RSS Feeds Make us Your
Homepage

EEO Report - Click Here To View Taylorville's EEO Report
This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2014 Taylorville Daily News
Miller Media Group
918 E. Park St. (P.O. Box 169) Taylorville IL, 62568
Office Phone 217-824-3395