Currently
59°
Taylorville, IL

Christian County Fair General Show Results

Congratulations to all participants for doing such a great job.   The results for the 4-H members from the shows are listed in the following sequence:  project area, child’s name, city of residence, 4-H club, and awards. State Fair delegates are indicated as Sfair, State Fair Alternate as SFA, and Best of Show as BoS.

 

07/09/2013

Poultry - Display_ No Live Animal!

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Daniel Cornell                INDEPENDENT                                      A                   Class Champion

 

Poultry - Single Pullet / Heavyweight

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Rozella Colbrook             Old Stonington 4-H Club                          A                  

 

Poultry - Single Cockerel / Market Birds

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Rozella Colbrook             Old Stonington 4-H Club                          A                  

 

Poultry - Breeding Pen / Exotic

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Rozella Colbrook             Old Stonington 4-H Club                          A                   Class Champion

 

Poultry - Pen Market Birds / Duck

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Kourtney White-Watts          Mt Auburn Rustlers                               A                   Class Champion

 

Poultry - One dozen eggs

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

David Bruns                   Tri-County Kids                                  A                  

Morgan Gabriel                Warriors                                         A                  

Caleb McNeill                 Tri-County Kids                                  A                   Class Champion

 

Rabbits - Display-No Live Animal!

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Jordan Lauwerens             Warriors                                         A                  

 

Horse and Pony - Display-No Live Animal!

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Meghan Donnan                New Vision                                       A                  

 

Aerospace - Aerospace Display 

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

David Bruns                   Tri-County Kids                                  A                   State Fair Delegate, Class Champion

 

Bicycles - Bicycle II / Bicycle II

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

David Bruns                   Tri-County Kids                                  A                   Class Champion

 

Camping - Outdoor Adventures / Backpacing Expeditio

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brooke Bates                  Christian County 4-H Clover Club                 A                   Class Champion, State Fair Delegate

Catherine Brookens            New Vision                                       A                   State Fair Alternate

Mackenzie Harmon              Lads and Lassies                                 A                   State Fair Alternate

 

Child Development - Child Development I

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Riley Brown                  Lads and Lassies                                 A                   Class Champion, Best of Show

 

Child Development - Child Development II

  

Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Sidney Wagner              Christian County 4-H Clover Club                A

 

Collections - Collections and Hobbies / General Collections

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Maria Brockamp                Lads and Lassies                                 A                   Class Champion

 

Collections - Collections and Hobbies / General Collections

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

David Bruns                   Tri-County Kids                                  A                  

*Conner Grant                 Christian County 4-H Clover Club                 A                  

 

Crops - Corn

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Conner Grant                 Christian County 4-H Clover Club                 A                   Class Champion

 

Geology - Pebble Pups I

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Riley Brown                  Lads and Lassies                                 A                   Best of Show

 

Geology - Pebble Pups II

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Colin Hardin                 Warriors                                         A                   Best of Show

 

Geology - Rock Hounds II

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Cameron Harmon                Lads and Lassies                                 A                   Class Champion, State Fair Delegate

 

Health - Keeping Fit / Healthy

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Catherine Brookens            New Vision                                       A                   State Fair Alternate

David Bruns                   Tri-County Kids                                  A                   State Fair Delegate

 

Health - Keeping Fit / Healthy 2

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Caleb Grover                  Owaneco Indians and Maidens                      A                   Class Champion, State Fair Delegate

 

Horticulture - Floriculture D

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Abby Winans                   Mt Auburn Rustlers                               A                   State Fair Delegate, Class Champion

 

Horticulture - Vegetable Plate

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Kara Brockamp                 Lads and Lassies                                 A                   State Fair Alternate

Maria Brockamp                Lads and Lassies                                 A                   State Fair Delegate

Cameron Harmon                Lads and Lassies                                 A                   State Fair Delegate

 

Horticulture - Vegetable Plate

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Mackenzie Harmon              Lads and Lassies                                 A                   State Fair Delegate, Class Champion

Caleb McNeill                 Tri-County Kids                                  A                  

 

 

Interior Design - Design Decisions - Beginning

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Brooke Bates                  Christian County 4-H Clover Club                 A                   Class Champion, State Fair Delegate

 

Natural Resources - Natural Resources III

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Kara Brockamp                 Lads and Lassies                                 A                   State Fair Delegate

 

Natural Resources - Wildlife II

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                          

Caleb Roethemeyer             Warriors                                         A                   State Fair Alternate

 

Natural Resources - Sportsfishing I

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Johnathan Drew Brookens       New Vision                                       A                   State Fair Delegate

 

 

Natural Resources - Sportsfishing II

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Lucy Wubker                   Warriors                                         A                   Class Champion, State Fair Delegate

 

Shooting Sports - Shooting Sports - Shotgun / Display

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Daniel Cornell                Christian County Shooting Stars 4-H Club         A                   State Fair Alternate, Class Champion

 

Performing Arts - Th Arts I-Play the Role

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Caleb Grover                  Owaneco Indians and Maidens                      A                   State Fair Delegate

 

Performing Arts - Th Arts II-Become a Puppeteer

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Catherine Brookens            New Vision                                       A                  

David Bruns                   Tri-County Kids                                  A                   State Fair Delegate

 

Photography - Photography 1

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Lauren Bailey                 Tri-County Kids                                  B                   

*Hunter Gerlick               New Vision                                       B                  

*Jordan Lauwerens             Warriors                                         B                  

Sidney Wagner                 Christian County 4-H Clover Club                 A                   State Fair Alternate

Kourtney White-Watts          Mt Auburn Rustlers                               A                  

 

Photography - Photography 2

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Anna Brookens                 Tri-County Kids                                  A                   State Fair Delegate

Amy Heberling                 New Vision                                       A                   State Fair Alternate

 

Photography - Photography 2

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Tommy Tarr                   Young Riders                                     B                  

Kirra Walter                  Owaneco Indians and Maidens                      A                   State Fair Delegate

Kourtney White-Watts          Mt Auburn Rustlers                               A                  

 

 

 

Photography - Photo Editing

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Kourtney White-Watts          Mt Auburn Rustlers                               A                   Class Champion, State Fair Delegate

 

Robotics - Robotics Platform 3

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                          

Daniel Cornell                INDEPENDENT                                      A                   State Fair Delegate

 

Robotics - Junk Drawer Robotics 1

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

David Bruns                   Tri-County Kids                                  A                   State Fair Alternate

*Tommy Tarr                   Young Riders                                     A                  

 

Robotics - Virtual Robotics 1

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Caleb Grover                  Owaneco Indians and Maidens                      A                   Class Champion, State Fair Delegate

 

Small Pets - Animal Science

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

*Caitlin Lauwerens            Warriors                                         A                  

 

Tractor - Tractor I-Starting up

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                          

Morgan Gabriel                Warriors                                         A                  

*Conner Grant                 Christian County 4-H Clover Club                 A                   Class Champion

 

Vet Science - Vet Science 1

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Sarah Paige Tarr              Young Riders                                     A                  

 

Vet Science - Vet Science 2

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Maria Brockamp                Lads and Lassies                                 A                  

Kaleigh Gabriel               Warriors                                         A                  

Madison Lush                  Lads and Lassies                                 A                  

 

Vet Science - Vet Science 3

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Kirra Walter                  Owaneco Indians and Maidens                      A                  

 

Visual Arts - Paper / Division 1

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Kara Brockamp                 Lads and Lassies                                 A                   State Fair Alternate

 

Visual Arts - Fiber / Division 1

 Exhibitor Name                Group Name                                       Award               Special Awards                         

Caleb McNeill                 Tri-County Kids                                  B                   

Kirra Walter     &nbs

Comments
RSS Feeds Make us Your
Homepage

EEO Report - Click Here To View Taylorville's EEO Report
This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2014 Taylorville Daily News
Miller Media Group
918 E. Park St. (P.O. Box 169) Taylorville IL, 62568
Office Phone 217-824-3395